PIN dienos mokyklose

PIN dienos mokyklose

Projekto filmas „Mes esame autoriai“ 

Apie projektą 2018 m.

 Nuo balandžio 13 d. iki gegužės vidurio Asociacija LATGA organizuoja edukacinių renginių „PIN diena mokyklose: LATGA autorių pamokos jaunajai kartai apie intelektinę nuosavybę“ ciklą. Tai tęstinis projektas, kurį iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros ministerija pagal Autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugos programą.

 Projekto esmė – pamokų apie intelektinę nuosavybę ciklas vyresniųjų klasių moksleiviams. Mūsų sumanymu, jų vesti į savo buvusias mokyklas grįžta žinomi įvairių sričių autoriai. Pamokos vyksta diskusijų pavidalu, o jas moderuoja LATGA specialistai.  Pamokas planuojame surengti Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Marijampolėje, Alytuje.

"Visuomenėje įsivyravęs požiūris, kad siųstis filmus, muziką ar knygas iš piratinių svetainių yra "nieko tokio". Daugelis mano, kad nieko bloga yra ir naudoti dailės kūrinius bei fotografijas neturint jų autorių leidimo. Taigi nenuostabu, kad pasaulyje garsėjame kaip kūrinių vagys ir užimame "prizines" vietas labiausiai pirataujančių šalių topuose. Tai neigiamai veikia mūsų šalies kūrybinį potencialą, nes daugelis autorių yra priversti griebtis kitų veiklų, kad galėtų gyventi padoriai. Kad pagaliau išeitumėme iš šio užburto rato, neužtenka su piratais kovoti teismuose, būtina skatinti pagarbą intelektinei nuosavybei ne tik tam tikromis progomis, o kasdien", – sakė projekto sumanytoja, Asociacijos LATGA viešųjų ryšių specialistė Jurgita Kviliūnaitė.

Projekto vadovė priminė, kad pernai buvo sukurtas filmas "Mes esame autoriai", kuriame užfiksuotos prieš metus vykusių edukacinių pamokų, kurias vedė režisieriai Giedrė Žickytė, Romas Zabarauskas, režisierius ir dainų autorius Vytautas V.Landsbergis, rašytojas, dramaturgas ir muzikantas Gintaras Grajauskas, grupės "Colours of Bubbles" lyderis Julijus Aleksovas, Giedrė Kilčiauskienė, Linas Adomaitis ir kt. autoriai, akimirkos. Jo scenarijaus autorius ir režisierius – žinomas muzikos atlikėjas bei dokumentikos kūrėjas Eimantas Belickas. Šis filmas balandžio 26 d. vakare bus rodomas per "LRT Kultūrą", taip pat jį galima rasti LRT Mediatekoje ir svetainėje "Mokytojo TV".

Negana to, per PIN dieną, t. y. balandžio 26 d., Asociacijos LATGA būstinėje vyks kraujo donorystės akcija "Autoriai dovanoja Lietuvai kūrybiško kraujo", skirta Valstybės atkūrimo šimtmečiui. Šia akcija autoriai taip pat sieks skatinti pagarbą intelektinei nuosavybei.

Edukacinių pamokų tvarkaraštis

Balandis

Balandžio 13 d. pamoka vyko Šiauliuose, Saulėtekio gimnazijoje, o ją kartu su mūsų specialistu ves rašytojas, poetas, literatūros kritikas, humanitarinių mokslų daktaras Rimantas Kmita

Saulėtekio gimnazijos nuotr. 

Balandžio 16 d. pamoka vyko Vilniuje, Salomėjos Nėries gimnazijoje, o ją kartu mūsų specialistu vedė kompozitorius, „eurovizinės“ dainos autorius Vytautas Bikus.

Mildos Juknevičiūtės nuotr. 

Balandžio 18 d. pamoka vyko Vilniuje, Tuskulėnų gimnazijoje, o ją kartu su mūsų specialistu vedė kino režisierė Giedrė Beinoriūtė.

Mildos Juknevičiūtės nuotr. 

Balandžio 20 d. pamoka vyko Klaipėdoje, Versmės progimnazijoje, o ją su mūsų specialistu vedė kino režisierė Kristina Buožytė.

Balandžio 20 d. pamoka vyks Klaipėdoje, Žemynos gimnazijoje, o ją su mūsų specialistu vedė dainų tekstų autorius Juozas Liesis.

Balandžio 25 d. pamoka vyks Kaune, A.Martinaičio dailės mokykloje, o ją su mūsų specialiste ves dailininkai Eimutis Markūnas ir Antanas Obcarskas.

 Balandžio 30 d. pamoka vyks Kauno r., Kulautuvos pagrindinėje mokykloje, o ją su mūsų specialistu ves rašytoja Ugnė Barauskaitė.

Balandžio 30 d. pamoka vyks Kaunp J.Jablonskio gimnazijoje, o ją su mūsų specialistu ves rašytoja Rebeka Una (Jurga Šalaševičiūtė). 

 Gegužė

Gegužės 3 d. pamoka vyks Vilniaus šv. Kristoforo gimnazijoje, o ją su mūsų specialistu ves režisierius Oskaras Koršunovas.

Gegužės 4 d. pamoka vyks Marijampolės Šaltinio vidurinėje mokykloje, o ją su mūsų specialistu ves muzikos autorius ir atlikėjas Saulius Prūsaitis.

Gegužės 8 d. pamoka vyks Alytaus Dzūkijos pagrindinėje mokykloje, o ją su mūsų specialistu ves muzikos autorius Alvydas Jegelevičius.

Gegužės 8 d. pamoka vyks Senosios Varėnos Andriaus Ryliškio vidurinėje mokykloje, o ją su mūsų specialistu ves kino režisierius Emilis Vėlyvis.

Gegužės 9 d. pamoka vyks Panevėžio Vytauto Mikalausko menų gimnazijoje, o ją su mūsų specialistu ves muzikos autorius Leonas Somovas.

Gegužės 9 d. pamoka vyks Vilniaus konservatorijoje, o ją ves muzikos autorė Giedrė Kilčiauskienė

Gegužės 11 d. pamoka vyks Vilniaus Minties gimnazijoje, o ją su mūsų specialistu ves muzikos autorė Justė Arlauskaitė-Jazzu. 

Gegužės 14 d. pamoka vyks Vilniaus Karaliaus Mindaugo mokykloje, o ją su mūsų specialistu ves muzikos autorius Robertas Semeniukas (grupė "Žalvarinis"). 

Projekto programa gali keistis, informaciją atnaujinsime. 

Apie projektą 2017 m.

Balandžio 18 d. Klaipėdos Ąžuolyno gimnazijoje prasidėjo Asociacijos LATGA rengiamas edukacinių renginių ciklas „PIN dienos mokyklose: autorių pamokos jaunajai kartai“, dedikuotas Pasaulinei intelektinės nuosavybės (PIN) dienai. 10 žinomų įvairių sričių autorių grįžo į savo buvusias mokyklas, kad papasakotų moksleiviams apie piratavimo žalą, o taip pat suteiktų žinių apie teisėtus intelektinės nuosavybės naudojimo būdus. Renginiai buvo filmuojami,  o jų akimirkos sugulė į dokumentinį filmą „Mes esame autoriai“, kurio premjera įvyko 2017 m. gruodžio 27 d.

 Šis dokumentinis filmas vainikuoja projektą „PIN dienos mokyklose: LATGA autorių pamokos jaunajai kartai apie intelektinę nuosavybę“, kurį iš dalies finansavo Kultūros ministerija pagal Autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugos programą. Balandžio 18-27 d. vykusių renginių ciklas skirtas pažymėti PIN dieną, kuri švenčiama balandžio 26 d.

Projekto ambasadoriais tapę žinomi šalies autoriai, lydimi Asociacijos LATGA specialistų, keliavo į savo buvusias mokyklas, kad jaunajai kartai per savo asmenines patirtis papasakotų apie žalą, kurią patiria dėl piratavimo, o taip pat paskatintų naudotis legaliomis muzikos ir filmų svetainėmis.

„Atgavę nepriklausomybę esame priversti daug ko išmokti. Turime išmokti ir tai, kad esame valstybė, kurioje nevagiama, kurioje laikomasi kažkokių susitarimų, kurioje gerbiamos kito žmogaus teisės, pažiūros, tai, ką jis daro. Sovietiniais laikais viskas buvo paprasta. Netgi buvo mada vogti iš tos valstybės, kuri okupavo Lietuvą. Jeigu kolūkyje kažkokių detalių, pieno ar dešrų galėjai prisivogti, tai intelektualinė nuosavybė irgi buvo dešrų lygio. <...> Atgavus nepriklausomybę, mes, autoriai, pagaliau supratome, kad turime teises ir galime reikalauti, kad nevogtų iš mūsų be skaičiaus, kad atsirastų bent kažkokios ribos...“,  – dokumentiniame filme savo buvusios mokyklos – A.Vienuolio progimnazijos – auklėtiniams pasakojo vienas projekto dalyvių, filmų režisierius, rašytojas, muzikos autorius Vytautas V. Landsbergis.

Kauno J.Naujalio muzikos gimnazijoje viešėjęs muzikos autorius ir atlikėjas Linas Adomaitis prisiminė, kaip pačios karjeros pradžioje, dar grupės „L+“ laikais, piratai gamindavo kasetes, paskui – kompaktines plokšteles, vėliau piratavimas persikėlė į internetą. „Jūs patys esate kūrėjai, žinote, kiek įdedate į savo kūrinius sveikatos. Juk tikrai nėra malonu, kai jūsų kūrinį pasisavina ar jums nepageidaujamais būdais eksploatuoja“, – moksleiviams kalbėjo jis. 

„Kiekvienas pradedame nuo savęs. Aš irgi ne šventa esu, kalbėdama su jumis tuo pačiu gydau save. O jūs esate šalies dabartis ir ateitis“, – Vilniaus M.Biržiškos gimnazijos moksleiviams kalbėjo muzikos autorė ir atlikėja Giedrė Kilčiauskienė.


„Kažkiek viskas keičiasi į gera, įrašų pardavimai geresni nei praėjusiais metais ar užpernai, atsirado daugybė legalių platformų“, – filme kalba jaunimo pamėgtos grupės „Colours of Bubbles“ lyderis ir dainų autorius Julijus Aleksovas, balandį lankęsis Šiaulių Didždvario gimnazijoje, kurioje anksčiau mokėsi.

„Kuo toliau, tuo labiau Lietuvoje daugėja galimybių nepiratauti  ir žiūrėti filmus legaliai“, – pastebi jaunos kartos režisierius Romas Zabarauskas, Vilniaus J.Basanavičiaus gimnazijos moksleiviams atskleidęs daugybę legalių filmų žiūrėjimo būdų, kuriuos būdamas jų amžiaus išmėgino ir pats.

„Manau, reikia laiko ir metų, kad pasikeistų ir ateitų suvokimas, kad tai (piratavimas) vis dėlto yra vagystė“, – filme reziumuoja žinoma režisierė Giedrė Žickytė-Bajarūnienė, Vilniaus Salomėjos Nėries mokyklos mokiniams papasakojusi ne vieną skaudų pavyzdį, kai jos filmai atsidūrė piratinėse svetainėse.

Projekte taip pat  dalyvavo muzikos autorius Markas Palubenka, edukacinę pamoką vedęs Vilniaus Pilaitės gimnazijoje. Vilniaus J.Vienožinskio dailės mokykloje apie autorių teises su mokiniais kalbėjosi dailininkas Jonas Vaitekūnas,  Klaipėdos Ąžuolyno gimnazijoje su vyresniųjų klasių mokiniais bendravo dramaturgas, poetas ir muzikos autorius Gintaras Grajauskas, Kauno r.  Ugnės Karvelis gimnazijos viešėjo buvęs šios mokyklos auklėtinis, grupės „The Roop“ lyderis Vaidotas Valiukevičius, kurio su bendraminčiais parašyta daina „Hello“ tapo pagrindiniu filmo garso takelio akcentu. Autoriams vesti pamokas padėjo Asociacijos LATGA Teisės skyriaus vadovas Paulius Sartatavičius bei Vizualinių menų poskyrio vadovė Gabrielė Naprušienė.

Įdomu tai, kad filmo režisieriaus ir scenaristo pareigos buvo patikėtos žinomam muzikantui, multiinstrumentalistui Eimantui Belickui, kuris taip pat garsėja kaip vaidybinių filmų montažo režisierius, dokumentinių filmų bei reklamų režisierius. Beje, šiuo metu filmuojamas jo režisuojamas vaidybinis-dokumentinis filmas apie Juozą Tumą Vaižgantą. „Man tai buvo labai vertinga patirtis, nes ir pats daug sužinojau apie autorių teises bei radau atsakymų į man pačiam kylančius klausimus. Užduotis nebuvo lengva: turėjom labai daug vaizdo medžiagos iš susitikimų, o norėjosi sukurti ne tik edukacinį, bet ir žiūrovui patrauklų filmą. Man regis, mums tai pavyko“, – sakė jis.

„Kūrinių vagystės Lietuvoje, deja, vis dar nelaikomos nusikaltimu. Visuomenėje įsivyravęs požiūris, kad žiūrėti filmus ar klausytis muzikos piratinėse svetainėse yra „nieko tokio“. Daugelis mano, kad nieko bloga yra ir skaityti neteisėtai į internetą patalpintas elektronines knygas ar naudoti dailės kūrinius bei fotografijas neturint jų autorių leidimo. Taigi nenuostabu, kad pasaulyje garsėjame kaip kūrinių vagys ir užimame „prizines“ vietas labiausiai pirataujančių šalių topuose. Tai neigiamai veikia mūsų šalies kūrybinį potencialą, nes daugelis autorių yra priversti griebtis kitų veiklų, kad galėtų gyventi padoriai. Kad pagaliau išeitumėme iš šio užburto rato, neužtenka su piratais kovoti teismuose, būtina skatinti pagarbą intelektinei nuosavybei. Tai ir yra pagrindinis šių pamokų ir jas įamžinusio dokumentinio filmo tikslas. Labai dėkoju visiems projekte dalyvavusiems autoriams bei šalies mokykloms, kurios atvėrė mums savo klasių duris“, – sako projekto sumanytoja, Asociacijos LATGA viešųjų ryšių specialistė Jurgita Kviliūnaitė.

Pasak jos, projektas bus tęsiamas ir šiais metais – net 15 žinomų autorių balandį ir gegužę grįš savo mokyklas, kad jaunajai kartai skiepytų pagarbą intelektinei nuosavybei Kaip ir pernai, taip ir šiemet pamokų metu moksleiviams autoriai pristatys savo kūrybą, vyks diskusija autorių teisių temomis, taip pat bus rengiamos viktorinos, kuriose moksleiviai galės laimėti prizus.

Mildos Juknevičiūtės nuotr.